Ogólna charakterystyka kas POS i ERC

www.52um.pl

Wśród rozmaitych kas fiskalnych rozróżnić możemy dwie ich grupy, warunkujące ich działanie. To kasy ERC – Electronic Cash Register i kasy POS (inaczej kasy komputerowe) – Electronic Point of Sale. Podstawowym wyróżnikiem kas ERC jest znacznie ograniczona pamięć oraz stałe oprogramowanie, z kolei POS to kasy zaawansowane technologicznie.

Zaletą tych drugich jest szereg dodatkowych funkcji jakie wbudowane są w POS, dzięki czemu są one swoistym komputerem. Oprogramowanie takich kas fiskalnych wymienić można w prosty sposób który dodatkowo nie wymaga zmiany modułu fiskalnego danej kasy. Do najpopularniejszych kas typu ERC należą: * mobilne * jednostanowiskowe * wielostanowiskowe Mobilne są z reguły kasami o małych rozmiarach, z uwagi na charakter ich pracy.

Ich zakres działania i funkcjonalności jest też okrojony, ale doskonale zdają egzamin w charakterze kas drobnych przedsiębiorców, głównie tych prowadzących handel obwoźny, czy sprzedających na targach lub obsługujących imprezy w plenerze.