Naturalne kosmetyki – o czym warto wiedzieć

prezenty na dzień babci termolifting

Kosmetyki naturalne to fraza, która z pewnością wykorzystywana jest w wielu przypadkach niepoprawnie. To dość chwytliwe sformułowanie będące dziś obecne w kosmetykach naprawdę wielu marek. Jako, że z punktu widzenia regulacji prawnych kosmetyki naturalne nie są szczególnie zdefiniowane, rynek roi się od produktów pseudo-naturalnych, które są takowymi jedynie z nazwy. Warto być zatem wyposażonym w wiedzę i narzędzia do tego, by móc samemu ocenić to, czy faktycznie dany kosmetyk posiada naturalny skład. Przydaje się do tego przede wszystkim umiejętność dokładnego czytania etykiet.

Na większości z nich znajdziemy przede wszystkim oznaczenie INCI, które oznacza międzynarodowy zbiór nazw składników występujących w kosmetykach. Dzięki temu każdy z wymienionych składników możemy wpisać w wyszukiwarkę INCI i przeczytać o jego dokładnym działaniu, właściwościach i postaci. Substancje syntetyczne zapisuje się w języku angielskim, natomiast składniki roślinne po łacinie. Nie bez znaczenia jest także kolejność wymienianych po przecinkach substancji, ponieważ występują one w kolejności od największego stężenia. Stąd też, to właśnie składniki na pierwszych pozycjach powinny wpierw przykuwać naszą uwagę.

Czym charakteryzują się naturalne kosmetyki?

Prawdziwie naturalne kosmetyki to takie, które są w stu procentach stworzone ze składników naturalnych, zatem pochodzenia mineralnego roślinnego lub też zwierzęcego. Ponadto, powinny one zostać otrzymane przy użyciu metod fizycznych charakteryzujących się niskim przetwarzaniem materiału. Należą do nich między innymi tłoczenie, destylacja, mielenie, czy też filtracja. Czego powinniśmy zatem szukać w składach kosmetyków naturalnych? Będą to przede wszystkim surowce pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, takie jak mleko, lanolina, wosk pszczeli lub propolis. Poza tym, spotkać możemy się również ze składnikami pochodzenia morskiego, jakimi są na przykład algi.

Pośród składników kosmetyków naturalnych wyróżniają się również olejki eteryczne i ich frakcje, będące świetną alternatywą dla syntetycznych substancji zapachowych. Warto też zaznaczyć, że kosmetyki naturalne także mogą być wyposażone w jakieś konserwanty. W tym przypadku są to jednak konserwanty, których chemiczne odpowiedniki są takie same lub bardzo zbliżone do związków występujących w naturze. Na dużą uwagę zasługują też barwniki naturalne. Bardzo łatwo można pomylić je z tymi syntetycznymi, ponieważ wszystkie oznaczane są poprzez symbol CI oraz ciąg cyfr.

kosmetyki do opalania