Jakie buty na górskie wędrówki?

https://www.dnb.com/pl-pl/wiedza/newsy-artykuly/termin-platnosci-faktury/

Wyprawy w góry niewątpliwie mogą być niezapomnianym przeżyciem, w pozytywnym znaczeniu tego słowa, pod warunkiem, że odpowiednio się do nich przygotujemy. To też oznacza, że musimy pamiętać nie tylko o zabraniu wszystkich najpotrzebniejszych rzeczy, ale również powinniśmy pamiętać o tym, aby mieć w tym czasie na nogach wygodne i odpowiednie do takich wędrówek obuwie. Dlatego też, jeśli planujemy wakacyjny wyjazd w góry, a w naszej szafie znajdują się tylko sandały, albo buty do biegania, to jak najszybciej powinniśmy wybrać się do sklepu obuwniczego. Tam znajdziemy odpowiednią dla siebie propozycję, a jeśli jeszcze będzie to profesjonalny sklep z obuwiem sportowym, to już w ogóle możemy mieć pewność, że uda nam się wybrać odpowiednią propozycję.

Jakie one powinny być?

Zastanawiamy się nad tym, jakie powinno być nasze obuwie, tak abyśmy mieli pewność, że świetnie się ono sprawdzi podczas górskich wędrówek? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby miało odpowiednią podeszwę. Powinna być ona dostatecznie gruba, aby chroniła nas przed odczuwaniem podłoża, tym bardziej, że może się ono składać z ostrych skał. Po drugie powinna być elastyczna, tak aby dopasowywała się do ułożenia naszej stopy, dzięki czemu zawsze będziemy mogli znaleźć stabilne oparcie podczas takiej wspinaczki, zwłaszcza jeśli będzie się ona wiązała z koniecznością wchodzenia na różne skały. No i oczywiście powinna być wykonana z takiego materiału i jednocześnie w taki sposób, aby zapewniała nam stabilne podparcie nawet wtedy, gdy podłoże będzie śliskie.

Czasami w sklepach mamy przygotowane specjalne ścieżki z różnymi kamieniami i o różnym pochyleniu, tak abyśmy mogli sprawdzić, czy dane obuwie będzie dawało nam odpowiednie podparcie dla naszych stóp i czy bezpiecznie będziemy mogli w nim wędrować po górach.

Chrońmy kostkę

Trzeba również pamiętać, że w górach nie jest trudno o wypadek. Tym bardziej, że chodzimy tam po bardzo nierównej powierzchni, która dodatkowo niejednokrotnie może być bardzo śliska. To oznacza, że bardzo łatwo możemy stracić równowagę i skręcić sobie nogę w kostce.

Dlatego też, kupując obuwie do wędrowania po górach, powinniśmy dopilnować, aby było ono odpowiednio dopasowane do naszej stopy, tak aby nie było nam za duże, ani za małe. Dodatkowo lepiej zrobimy inwestując w obuwie wiązane, bo wówczas odpowiednio będziemy mogli je zawiązać, tak aby dodatkowo usztywnić naszą nogę w takim bucie. No i powinniśmy dopilnować, aby obuwie, które kupujemy z myślą o górskich wędrówkach sięgało poza kostkę i było odpowiednio usztywnione. Wówczas będzie istniała mniejsza szansa, że nabawimy się kontuzji, nawet jeśli dojdzie do wykręcenia naszej stopy.

Oczywiście kupując obuwie, które planujemy nosić w górach, gdzie pogoda błyskawicznie się zmienia, powinniśmy także zwrócić uwagę na to, aby było ono nieprzemakalne. Wówczas nawet podczas deszczu będziemy mieli pewność, że nasze stopy pozostaną suche, co będzie miało ogromne znaczenie dla komfortu wędrówki.

fartuch gastronomiczny damski biały