Czy chcemy mieć księgowość u siebie?

DNB biuro podatkowe poznań

Jeżeli rozważamy założenie własnej firmy, to z pewnością do przemyslenia mamy bardzo wiele różnych rzeczy. To oznacza, że spokojnie musimy usiąść, przeanalzować co musimy mieć od razu, co możemy zorganizować później, a czego tak naprawdę nie musimy mieć wcale. Tutaj nie powinniśmy się spieszyć, bo wówczas może się okazać, że przeoczymy coś ważnego, a to z kolei będzie prowadziło do różnego rodzaju problemów, które prędzej czy później mogą się pojawić w naszej firmie. Dlatego też tak ważne jest to, aby dokładnie przemyśleli taką kwestię, jak chociażby funkcjonowanie księgowości w naszej firmie.

Jakie są możliwości?

Jeżeli chcemy założyć firmę, to oczywiście zakładamy, że będzie ona przynosiła dochody. Co więcej, niejednokrotnie będziemy mieli do wypełnienia różnego rodzaju pisma, związane z naszą działalnością, które trzeba będzie wysłać do poszczególnych urzędów, tak aby mogli oni posiadać o nas te informacje, na których najbardziej im zależy. Dlatego warto się zastanowić, które rozwiązanie będzie tutaj dla nas najlepsze. Czy chcemy samodzielnie prowadzić naszą księgowość, korzystając z różnego rodzaju programów komputerowych, bo uważamy, że nasze finanse będą na takim poziomie, że spokojnie sobie z nimi poradzimy? A może chcemy mieć w naszej firmie osobny dział, który będzie się zajmował księgowością? Wówczas będziemy mieli pewność, że zajmują się tym osoby, które naprawdę dobrze się na tym znają, które nie będą zaskoczone, jeśli okaże się, że powinno być przesłane jakieś pismo i które świetnie poradzą sobie z różnymi problemami, które mogą się w tej dziedzinie pojawić? Ale co jeśli nie mamy dostatecznie dużo miejsca, aby w siedzibie naszej firmy utworzyć taki osobny dział? Wówczas możemy skorzystać z propozycji outsourcingu księgowości.

Czyli zatrudnimy zewnętrzną firmę, która będzie się zajmowała naszymi sprawami finansowymi. Będą księgowali fatury, zajmowali się płacami pracowników, ale będą mieli własną siedzibę, w której będą na co dzień pracowali. Naprawdę możliwości jest tutaj co najmniej kilka, a więc będziemy mogli wybrać taką, która najlepiej będzie do nas pasowała.

Zwróćmy uwagę na koszty

Rozważając różne warianty księgowości w naszej firmie, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko to, czy znamy się chociaż trochę na księgowości, pamiętając że tutaj wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, ale również powinniśmy wziąć pod uwagę koszty jej prowadzenia. Jeśli na początku nie spodziewamy się dużych pieniędzy, a do tego firma jest zbyt mała, abyśmy znaleźli miejsce na biurko dla księgowości, to warto się zastanowić nad outsourcingiem. Wówczas będziemy korzystać z usług specjalistów, ale płacić będziemy im za faktycznie przepracowaną liczbę godzin, które poświęcili na zajmowanie się naszymi sprawami. Warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości i zastanowić się, jaka księgowość będzie dla nas najlepsza. Im dokładniej to wszystko przemyślimy, tym większa będzie szansa, że pod kązdym względem będziemy zadowoleni z naszej decyzji.